De la un stagiu obișnuit la o experiență de neuitat!

​

Vara anului 2017 a fost deosebită È™i plină de experienÈ›e noi. DeÈ™i era a treia oară când ajungeam în China, lucrurile aveau să fie total diferite față de celelalte dăți È™i față de ce ne aÈ™teptam. Am putea spune că atunci avea să înceapă povestea noastră pe drumul acesta.

Școala de vară din Shanghai

Am ajuns la Universitatea de Sport din Shanghai, pentru a participa la Școala de vară alături de alÈ›i studenÈ›i din întreaga lume. Acest stagiu este organizat anual de către Universitate, durează o lună de zile È™i are ca scop promovarea wushu-ului È™i a elementelor de cultură tradiÈ›ională chineză, în întreaga lume. Timp de o lună de zile, am participat la cursuri zilnice de wushu combinate cu activitaÈ›i culturale È™i excursii la diferite obiective turistice. Printre activitaÈ›ile la care am luat parte ne amintim cu drag de cursul de isotrie È™i cultură a wushu-ului, cursul de tir cu arcul È™i ceremonia specifică acestuia, cursul de caligrafie, cursul de pictură, cursul de paper cutting, cursul de introducere în ceremonia ceaiului, cursul de bucătărie chineză È™i cursul de limbă chineză.

WhatsApp Image 2017-07-31 at 18.20.17 (1

Aici am avut onoarea de a-l întâlni pe Zhu Dong (Steve), profesor È™i cercetător la Universitatea de Sport. El a fost cel care ne-a introdus în ceea ce înseamnă wushu-ul modern, pregatirea competiÈ›ională, dar È™i în predarea bazată pe studii È™tiinÈ›ifice È™i principii psihologice. A fost pentru prima dată când cineva ne-a explicat într-un mod concret cum trebuie să decurgă antrenamentele, cum trebuie structurat programul È™i cum trebuie pregătiÈ›i È™i motivaÈ›i sportivii.

​

Pe această cale, ținem să-i mulțumim lui Steve și tuturor celor din program pentru experiența deosebită pe care am avut-o și pentru toate cunoștințele pe care le-am acumulat.

Competiția din Huangshan

​

Punctul culminant al întregii experienÈ›e a fost participarea la CompetiÈ›ia InternaÈ›ională de Wushu din Huangshan. DeÈ™i a fost un eveniment neplanificat, ne-a adus multe satisfacÈ›ii.

A fost pentru prima oară când am reprezentat È›ara la o competiÈ›ie de o astfel de anvergură, la nivel internaÈ›ional. Am avut onoarea să privim cum steagul României este ridicat alături de celelalte steaguri ale țărilor participante, sentiment pe care doar puÈ›ini au avut privilegiul de a-l trăi.

Efortul n-a fost însă în zadar, deoarece, din 4 probe la care am participat, ne-am întors cu 4 medalii, 3 de argint È™i 1 de bronz.

WhatsApp Image 2017-08-17 at 12.32.50.jp

Stagiul din Wudang

Ca în fiecare an, experienÈ›a noastră din China s-a terminat cu stagiul din Wudang, unde am avut parte de antrenamente intensive de 3 ori pe zi È™i de acumulare de informaÈ›ii teoretice. Totodată, am legat foarte multe prietenii atât cu studenÈ›ii academiei, cât È™i cu toÈ›i instructorii de acolo. Am avut ocazia să progresăm sub atenÈ›ia È™i supravegherea Maestrului Yuan Xiu Gang, căruia îi suntem recunoscătorii pentru tot ceea ce ne-a învățat.